Pulhane Ltd.Şti.
Pulun Osmanlıda Doğduğu 19. Yüzyıl ortalarında Üsküdar'dan İstanbul
Sitemde Google

PTT Müdürlüğünce 2000 Yılınının 12. serisi olarak dolaşıma sunulmuştur.
2000.12
27. Yaz Olimpiyat Oyunları
Sidney 2000

2000.12.01
3394-3686-3637
2000.12.02
3395-3687-3638
2000.12.03
3396-3688-3639
2000.12.04
3397-3689-3640
Sunum:
15.09.2000 tarihinde, 27. Yaz Olimpiyat Oyunları Sidney 2000 konulu dört değerli Anma Pulları, 125.000,00 ETL, 150.000,00 ETL, 275.000,00 ETL ve 300.000,00 ETL olmak üzere toplam 850.000,00 ETL, bu pullara ait İlk Gün Zarfı 900.000,00 ETL bedelle tüm PTT Merkez Müdürlüklerinde ve Ankara PTT Başmüdürlüğü Ulus PTT Merkez Müdürlüğü Filateli Gişesi Ulus - Ankara adresinde satışa sunulmuştur.

Bütün filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte,
Sydney Olimpiyat Oyunları 15.09.2000 Ankara
ibareli İlk Gün Damgası Genel Müdürlük Filateli Gişesi, Ulus - Ankara adresinde kullanılmıştır.

Anma Pullarının Değerleri: 125.000,00 ETL, 150.000,00 ETL, 275.000,00 ETL ve 300.000,00 ETL = 850.000.- ETL
1 Dolar = 670.417,00 ETL / 1,27 $,
Çıkış Tarihi: 15.09.2000, Son Satış Tarihi: Satışa çıkış tarihinden itibaren altı ay 15.03.2001
Basım Adedi: 600.000 Adet 4 puldan oluşan seri,
Pulların Boyutu: 41 x 26 mm. Dantel: 13
Baskı Yöntemi: Ofset
Basımevi: Ajans - Türk A. Ş. Ankara
Grafik Tasarım: Bülent Ateş

Seri Numarası: 881
PTT Kodu: 1001 – 108, PTT Sayfa: 809
Konu: 27. Yaz Olimpiyat Oyunları Sidney 2000

2000 Yaz Olimpiyatları'
nda Türkiye 3 Altın ve 2 Bronz olmak üzere toplam 5 madalya kazanmıştır.
Türkiye'nin Kazandığı Madalyalar  
Altın

Hamza Yerlikaya - Greko-Romen Güreş, Erkekler (85 kg)
Hüseyin Özkan
 - Judo, Erkekler (66 kg)
Halil Mutlu - Halter, Erkekler (56 kg)
Bronz
Hamide Bıkçın Tosun -Tekvando, Bayanlar (57 kg)
Adem Bereket - Erkekler Serbest Güreş (76 kg)
Türk Sporcuların Yarışma Sonuçları
Atıcılık
Oğuzhan Tüzün
 Trap Genel sıralamada 107 puanla 30. olurken, Double Trap elemelerde 21. oldu.
Ayşe Kil Pistol 25 m elemelerde 573 puanla 25. oldu.
Atletizm
Ebru Kavaklıoğlu
 5000 m 15:49:15 ile serisinde 12. oldu.
Serap Aktaş Maraton 2:42:40 ile 37. oldu.
Oksana Mert Disk Atma Elemelerde 55:02 ile 27. oldu.
Mesut Yavaş Uzun Atlama Elemelerde 7:35 ile 42. oldu.
Süreyya Ayhan 1500 m Yarı finalde 4:09/42 ile 8. oldu.
Ruhan İşim Sırıkla atlama sakatlığı nedeniyle yarışmaya katılmadı.
Boks
48 kg. Ramazan Ballıoğlu 
1. turda Romanyalı rakibine yenilerek elendi.
51 kg. Halil İbrahim Turan 
1. Turda Faslı rakibi Meshabiye'ye yenilerek elendi.
54 kg. Agasi Ağagüloğlu Çeyrek finalde Kübalı rakibi Ortiz'e yenilerek elendi.
57 kg. Ramazan Palyani
 Çeyrek finalde Kazak rakibi Sattarkhanov'a yenilerek elendi.
60 kg. Selim Palyani
 Çeyrek Çeyrek finalde Rus rakibi Maletin'e yenilerek elendi.
63.5 kg. Nurhan Süleymanoğlu 2. turda Belaruslu rakibi Bukıvski'ye yenilerek elendi.
67 kg. Bülent Ulusoy
 Çeyrek finalde Moldovalı Grusac'a yenilerek elendi.
71 kg. Fırat Karagöllü 
2. Turda Fransız rakibi Esther'e yenilerek elendi.
75 kg. Akın Kakauridze Çeyrek finalde Azeri rakibi Alekperov'a yenilerek elendi.
Güreş
GR 54 kg. Ercan Yıldız Kübalı ve Azeri rakiplerine yenilerek elendi.
GR 63 kg. Şeref Eroğlu Polonyalı rakibine yenilerek elendi.
GR 76 kg. Nazmi Avluca Koreli rakibine yenilerek elendi.
GR 85 kg. Hamza Yerlikaya Finalde Macar rakibi Bordosi'yi yenerek altın madalya kazandı.
GR 97 kg. Hakkı Başar Grubunda Gürcü ve Polonlyalı rakiplerine yenilerek elendi.
GR 130 kg. Fatih Bakır İsrailli ve Çek rakiplerine yenilerek elendi.
SR 58 kg. Harun Doğan Özbek ve Rus rakiplerine yenilerek elendi.
SR 69 kg. Yüksel Şanlı Özbek ve Rus rakiplerine yenilerek elendi.
SR 76 kg. Adem Bereket 3. oldu.
SR 85 kg. Ali Özen Grubunda Özbek ve Koreli rakiplerine yenilerek elendi.
SR 97 kg. Ahmet Doğu Grubunda İranlı ve İsviçreli rakiplerine yenilerek elendi.
SR 130 kg. Aydın Polatçı Özbek rakibine yenilerek elendi.
Halter
Halil Mutlu Koparmada 138 kg, silkmede 167.5 kg, toplamda 305.5 kg ile üç dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı.
Naim Süleymanoğlu 
Koparmada 145 kg kaldıramayarak elendi.
Yasin Aslan
 Toplamda 305 kg ile 14. oldu.
Bünyamin Sudaş
 Toplamda 392.5 kg ile 7. oldu.
Sunay Bulut
 Kilo düşememesi nedeniyle yarışmaya katılamadı.
Abdülaziz Alpak 
Koparmada 175 kg kaldırdı, silkmede 210 kg kaldıramadı ve elendi.
Judo
Neşe Şensoy 
1. turda Ukraynalı rakibine yenilerek elendi.
Hüseyin Özkan Finalde Fransız rakibini yenerek altın madalya kazandı.
Selim Tataroğlu
 5. turda Rus rakibine yenilerek 5. oldu.
Okçuluk
Elif Altınkaynak Bireyselde İngiliz rakibine yenilerek elendi, takım yarışmalarında 4. oldu.
Natalia Nasaridze Güney Afrikalı rakibine yenilerek elendi, takım yarışmalarında 4. oldu.
Zekiye Şatır Ukraynalı rakibine yenilerek elendi, takım yarışmalarında 4. oldu.
Hasan Orbay Bireyselde çeyrek finalde Koreli rakibine yenilerek elendi, takım yarışmalarında 5. oldu.
Serdar Şatır Elemelerde Fransız rakibine yenilerek elendi, takım yarışmalarında 5. oldu.
Özdemir Akbal Elemelerde Avustralyalı rakibine yenilerek elendi, takım yarışmalarında 5. oldu.
Tekvando
Döndü Güvenç
Finallerde Tayvanlı rakibine yenilerek 5. oldu. 
Hamide Bıkçın Tosun Finalde Filipinli rakibini yenerek bronz madalya kazandı.
Yelken
Ertuğrul İçingir
 Mistral 11 yarış sonunda genel sıralamada 31. oldu.
İlknur Akdoğan Mistral 11 yarış sonunda genel sıralamada 28. oldu.
Enver Adakan Finn 11 yarış sonunda genel sıralamada 8. oldu.
Yüzme
Ayşe Diker
 100 m. Kelebekte 1:04:65 ile elemelerde 43. oldu.
Derya Erke 100 m. Sırtüstünde 1:07:26 ile elemelerde 42. olurken, 200 m sırtüstü Derya Erke 2:21:28 ile elemelerde 29. oldu
İlkay Dikmen 100 m. Kurbağalamada 1:11:51 yeni Türkiye rekoru kırdı, 23. oldu. 200 m Kurbağalamada ise 2:33:34 ile elemelerde 24. oldu.
Derya Büyükuncu 100 m. Sırtüstünde 56.21 ile elemelerde 17. oldu.
Hakan Kiper 100 m. Kurbağalamada 1:07:46 ile elemelerde 60. oldu
Uğur Orel 200 m. Karışık 2:09:51 ile elemelerde 48. oldu
Aytekin Mindan 200 m. Serbest 1:54:86 ile elemelerde 42. oldu ve 400 m. Serbest 4:01:46 ile elemelerde 39. oldu.

Konu ile ilgili pulları görmek isterseniz Tıklayınız.
İlk Gün Zarfı ile İlk Gün Damgası
İlk Gün Damgalı Zarfın Dolaşıma Sunulduğu Günkü Değeri 900.000,00 ETL dir.
Zarfın Basım Adeti: 2.500




2000.12
Seri no: 881


Pul Baskılı Posta Kartları
2000.03
27. Yaz Olimpiyat Oyunları Sidney 2000


Kartların arka yüzünde hiçbir baskı yoktur.
15 Eylül-01 Ekim 2000 Tarihleri arasında, Avustralya'nın Sidney kentinde düzenlenen
27. Yaz Olimpiyat Oyunları Sidney 2000 anısına,
Güreş, Judo, Tekvano, Futbol, Besketbol, Jimlastik, Yüzme, Yelken ve Boks konuları işlenen 2 değişik değerli ( A ve PC )* 9 adet
Pul Baskılı Posta Kartı dolaşıma sunulmuştur.

* ( A ) Değeri Yurtiçi ( PC ) Değeri Yurtdışı Gönderileri bedeli anlamındadır ve değişgendir.
Gönderi bedeli arttırıldığında kartın satış bedelide artmıştır.


2004 Yılı sonuna kadarki Değerler ETL olarak.
2005 Yılı Başından 2008 Yılı sonuna kadarki Değerler YTL olarak.
2009 Yılı Başından sonraki Değerler TL olarak Değerlendirilmelidir.
ETL=Eski TL, YTL=Yeni TL
Değerli Pul Severler ve Biriktirenler
Son 5 Senenin Pulları genellikle
PTT'nin
www.filateli.gov.tr
sitesinde bulunmaktadır.
üzerlerindeki Değerden satılmaktadır.
Lütfen bu siteye bakmadan pul almayınız.

Bu Sitede Bulacaklarınız;

1. Pulların resimlerini,
2. PTT'nin sunuş biçimini,
3. Pulların çıkış tarihindeki Dolar ve Euro değerini ve ebatlarını,
4. Pulun İlk Gün Zarfının resmini ve İlk Gün Damgasını,
5. PTT'nin çıkardığı Özel Gün Zarflarının resmini ve Özel Gün Damgasını,
6. PTT Özel Günler için kullandığı Özel Tarih Damgalarını ve Damgalanmış Zarfları,
7. PTT'nin Pul Baskılı Posta Kartlarının resmini,
8. PTT'nin Maksimum Kartlarının resmini,
9. PTT'nin Posta Kartlarının resmini,
10. Pul portföylerinin resimlerini,
11. Yılların Listelerini,
12. Filatelik ürünlerin Tümünün Çıkış sırasını,




© Pulhane Ltd.?ti.