Pulhane Ltd.Şti.
Pulun Osmanlıda Doğduğu 19. Yüzyıl ortalarında Üsküdar'dan İstanbul
Sitemde Google
PTT Müdürlüğünce 1996 Yılınının 3. serisi olarak dolaşıma sunulmuştur.
1996.10
1996 Atlanta 26. Yaz Olimpiyat Oyunları
Olimpiyat Oyunlarının 100 Yılı
İstanbul '96 Dünya Filateli Sergisi
( 3. Tanıtım Bloğu )
1996.10.B02
3255-B034-B034

1996.10.01
3255/1-3515-3479
1996.10.02
3255/2-3516-3480
1996.10.03
3255/3-3517-3481
1996.10.04Bi
3255/4-3518-3482

Pullar ayrıca tabaka halinde basılmamıştır.
Sunum:
19.07.1996 tarihinde, Olimpiyat Oyunlarının 100 Yılı - İstanbul'96 Dünya Posta Pulları Sergisi - 3. Tanıtım Bloğu konulu dört değerli Anma Bloğu, 10.000,00 ETL, 15.000,00 ETL, 25.000,00 ETL ve 50.000,00 ETL olmak üzere toplam 100.000,00 ETL, bu pula ait İlk Gün Zarfı 110.000,00 ETL bedelle tüm PTT Merkez Müdürlüklerinde ve Ankara PTT Başmüdürlüğü Ulus PTT Merkez Müdürlüğü Filateli Gişesi Ulus - Ankara adresinde satışa sunulmuştur.

Bütün filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte,
Olimpiyat Oyunlarının 100 Yılı Ankara 19.07.1996
ibareli İlk Gün Damgası Genel Müdürlük Filateli Gişesi, Ulus - Ankara adresinde kullanılmıştır.

Anma Bloğunun Değerleri: 10.000,00 ETL, 15.000,00 ETL, 25.000,00 ETL ve 50.000,00 ETL = 100.000,00 ETL
1 Dolar = 83.393,00 ETL / 1,20 $,
Çıkış Tarihi: 19.07.1996, Son Satış Tarihi: 19.01.1997
Basım Adedi: 400.000 Adet 4 puldan oluşan Blok seri,
Bloğun Boyutu: 118 x 78 mm. Pulların Boyutu: 41 x 26 mm. - Dantel: 13,
Baskı Yöntemi: Ofset
Basımevi: Ajans - Türk Matbaası A.Ş - Ankara
Grafik Tasarım: Mahmut Soyer

Seri Numarası: 823
PTT Kodu: 100403, PTT Sayfa: 744
Konu: Olimpiyat Oyunlarının 100 Yılı - 1996 Atlanta 26. Yaz Olimpiyat Oyunları

19 Temmuz - 4 Ağustos 1996 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin Atlanta kentinde gerçekleştirildi.
1996 Atlanta Yaz Olimpiyat Oyunları'na 197 Ülke Katıldı, 3512 kadın, 6806 erkek toplam 10318 sporcu yarıştı.
Türkiye 10 kadın, 44 erkek toplam 54 sporcu katıldı.
Türkiye'nin Kazandığı Madalyalar
Altın
Güreşlerde,
130 kg Serbest Mahmut Demir Altın madalya kazandı.
82 kg Grekoromen Hamza Yerlikaya Rakiplerine tek bir puan vermeden Olimpiyat Şampiyonluğu'nu kazandı.
Halterde,
54 kg Halil Mutlu Toplamda 287,5 kg  ile Olimpiyat Şampiyonu oldu.
64 kg Naim Süleymanoğlu Toplamda 335 kg derecesiyle rekor kırarak Olimpiyat tarihine yazdırdı.
Gümüş
Boksta
75 kg Malik Beyleroğlu Olimpiyat 2.si oldu. Gümüş madalya kazandı.
Brons
Güreşte,
62 kg Grekoromen Mehmet Akif Pirim Bronz madalya kazandı.
Türk Sporcuların Yarışma Sonuçları
Atıcılık

Alp Kızılsu Double Trapta 31.oldu, Trapta 49. oldu
Atletizm
Aysel Taş Cirit atma, 18. oldu
Alper Kasapoğlu Dekatlon, 7575 puanla 29. oldu
Serap Aktaş Maraton, 2:36.14 ile 23. oldu
Boks
48 kg Yaşar Giritli 1. Turda Taylandlı rakibine yenilerek elendi
54 kg Soner Karagöz 1. Turda Macar rakibine  yenilerek elendi
57 kg Serdar Yağlı 1. Turda Mauritiuslu rakibine yenilerek elendi.
60 kg Vahdettin İşsever 1. Turda Cezayirli rakibine yenilerek elendi
63,5 kg Nurhan Süleymanoğlu 2. Turda Kübalı rakibine yenilerek elendi.
67 kg Cahit Sürme 1. Turda Rus rakibine yenilerek elendi.
75 kg Malik Beyleroğlu Final maçında Kübalı rakibine yenilerek Olimpiyat 2.si oldu. Gümüş madalya kazandı.
81 kg Yusuf Öztürk 1. Turda İtalyan rakibine yenilerek elendi.
Güreş
130 kg Serbest Mahmut Demir Finalde Bulgar rakibi Alexey Medvedev'i yenerek Altın madalya kazandı.
52 kg Serbest Metin Topaktaş Özbekistanlı ve İranlı rakiplerine yenilerek 6. oldu.
57 kg Serbest Harun Doğan Grubunda Kuzey Koreli rakibine yenildi. Azerbaycanlı ve Moldavalı rakiplerini yenerek 4. oldu.
68 kg Serbest Yüksel Şanlı Amerikalı ve Suriyeli rakiplerine yenilerek 15. oldu.
74 kg Serbest Turan Ceylan Slovakyalı ve Kübalı rakiplerine yenilerek 18. oldu.
82 kg Serbest Sebahattin Öztürk Japon ve Venezüellalı rakiplerini yenerek 4. oldu.
48 kg Grekoromen Bayram Özdemir Rus ve Yunan rakiplerine yenilerek 10. oldu.
57 kg Grekoromen Şeref Eroğlu Amerikalı ve Kübalı rakiplerine yenilerek 17. oldu.
62 kg Grekoromen Mehmet Akif Pirim Bulgar rakibine yenildi. İranlı, Ukraynalı, Gürcü, Çinli ve Venezüellalı rakiplerini yenerek Bronz madalya kazandı.
68 kg Grekoromen Yalçın Karapınar Romen ve Amerikan rakiplerine yenilerek 11. oldu.
74 kg Grekoromen Nazmi Avluca Ukraynalı ve İsveçli rakiplerine yenildi. Beyaz Rus rakibini yenerek 13. oldu.
82 kg Grekoromen Hamza Yerlikaya Rakiplerine tek bir puan vermeden Olimpiyat Şampiyonluğu'nu kazandı.
Halter
54 kg Halil Mutlu Toplamda 287,5 kg  ile sikletinin Olimpiyat Şampiyonu oldu.
59 kg Hafız Süleymanoğlu Sıfır çekerek klasman dışı kaldı.
64 kg Mücahit Yağcı Toplamda 302,5  kg ile 7. oldu.
64 kg Naim Süleymanoğlu Toplamda 335 kg derecesiyle rekor kırarak Olimpiyat Şampiyonu oldu ve üç Olimpiyattta altın madalya kazanan tek halterci olarak adını Olimpiyat tarihine yazdırdı.
70 kg Ergun Batmaz Toplamda 325 kg ile 11. oldu.
76 kg Mehmet Yılmaz Sıfır çekerek klasman dışı kaldı.
83 kg Dursun Sevinç Toplamda 362,5 kg ile 7. oldu.
91 kg Sunay Bulut Toplamda 390 kg ile 4. oldu.
108 kg Erdinç Aslan Toplamda 397,5 kg ile 11. oldu.
Judo
48 kg Hülya Şenyurt Dereceye giremedi.
61 kg İlknur Kobaş Sikletinde 5. oldu.
65 kg Bektaş Demirel Dereceye giremedi.
70 kg Salim Abanoz Dereceye giremedi.
79 kg İrakli Uznadze Sikletinde 7. oldu.
95 kg Selim Tataroğlu Dereceye giremedi.
Okçuluk
Elif Altınkaynak Ferdi yarışmada 311 puanlık derecesiyle 4. oldu, 476 puanla 4. olan takımımızda da yer aldı.
Elif Ekşi Ferdi yarışmada 47. oldu. Takım yarışmasında 4. olan ekipte yer aldı.
Natalia Nasaridze Ferdi yarışmada 21. oldu. Takım yarışmasında 4. olan ekipte yer aldı.
Tunç Küçükkayalar Ferdi yarışmada 59. oldu.
Yelken
470 Sınıfı Kerem Özkan ve Şükrü Sanus 470 Sınıfı'nda 36 ekip arasında 34. oldular.
Laser Alp Alpagut 56 yarışmacı arasında 40. oldu.
Mistral Ayşe Sözeri 27 yarışmacı arasında 25. oldu.
Mistral Kutlu Torunlar 46 yarışmacı arasında 22. oldu.
Yüzme
Derya Büyükuncu
100 m kelebek'de 49 yarışmacı arasında 54.89 ile 27. oldu.
100 m sırtüstü'de 56.71 ile 46 yarışmacı arasında 19. oldu.
200 m sırtüstü'de 2:04.28 ile 35 yarışmacı arasında 21. oldu.
Nida Zühal
100 m kelebek'te 1:04.11'lik derecesiyle 35. oldu.
200 m kelebek'te 28 yarışmacı arasında 2:18.46 ile 26. oldu.
Can Ergenekan
200 m kelebek'te 40 yarışmacı arasında 2:01.65 ile 27. oldu.
400 m serbest'de 30 yarışmacı arasında 4:02.39 ile 27. oldu.
Kaan Berberoğlu
50 m kelebek'te 63 yarışmacı arasında 24.37 ile 51. oldu.

Konu ile ilgili pulları görmek isterseniz Tıklayınız.
İlk Gün Zarfı ile İlk Gün Damgası
İlk Gün Damgalı Zarfın Dolaşıma Sunulduğu Günkü Değeri 110.000,00 ETL dir.


1996.10
Seri no: 823




2004 Yılı sonuna kadarki Değerler ETL olarak.
2005 Yılı Başından 2008 Yılı sonuna kadarki Değerler YTL olarak.
2009 Yılı Başından sonraki Değerler TL olarak Değerlendirilmelidir.
ETL=Eski TL, YTL=Yeni TL
Değerli Pul Severler ve Biriktirenler
Son 5 Senenin Pulları genellikle
PTT'nin
www.filateli.gov.tr
sitesinde bulunmaktadır.
üzerlerindeki Değerden satılmaktadır.
Lütfen bu siteye bakmadan pul almayınız.

Bu Sitede Bulacaklarınız;

1. Pulların resimlerini,
2. PTT'nin sunuş biçimini,
3. Pulların çıkış tarihindeki Dolar ve Euro değerini ve ebatlarını,
4. Pulun İlk Gün Zarfının resmini ve İlk Gün Damgasını,
5. PTT'nin çıkardığı Özel Gün Zarflarının resmini ve Özel Gün Damgasını,
6. PTT Özel Günler için kullandığı Özel Tarih Damgalarını ve Damgalanmış Zarfları,
7. PTT'nin Pul Baskılı Posta Kartlarının resmini,
8. PTT'nin Maksimum Kartlarının resmini,
9. PTT'nin Posta Kartlarının resmini,
10. Pul portföylerinin resimlerini,
11. Yılların Listelerini,










© Pulhane Ltd.?ti.