Pulhane Ltd.Şti.
Pulun Osmanlıda Doğduğu 19. Yüzyıl ortalarında Üsküdar'dan İstanbul
Sitemde Google
FUTBOL
FUTBOL

1955.09 - Milletlerarası Askeri Futbol Şampiyonası

1967.05 - XX. Uluslararası Gençler Futbol Turnuvası
1967 yılının Avrupa Gençler Şampiyonası Türkiye’de düzenlendi. 16 ülkenin katıldığı turnuvanın gurup maçları dörderli takımlarla dört ayrı şehirde yapıldı.  A- Gurubu Eskişehir’de, B- Gurubu İstanbul’da, C- gurubu Ankara’da D- Gurubu maçları ise İzmir’de oynandı. A- gurubuna ev sahipliği yapan Eskişehir Genç Milli Takımımızın yanı sıra, Bulgaristan’ı, Polonya’yı ve Belçika’yı ağırladı.
Gurup maçlarını 1. olarak bitiren Türkiye, Fransa, SSCB ( Rusya ) ve İngiltere yarı final ve final karşılaşmalarını İstanbul’da yaparlar. Türkiye önce SSCB ile karşılaşır ve zorlu karşılaşmadan 2-1 yenik ayrılır. Bu kez 3. lük için rakip Fransa olur. Maç 1-1 sonuçlanır. Avrupa 3. ü statü gereği kura atışı ile belirlenir kurayı Türkiye kazanır. Üçüncü olur.
Pullarda Turnavayı sembolize eden kompozisyonlar kullanılmıştır, resimler Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünden alınmıştır.

1996.07 - Avrupa Futbol Şampiyonası
Sporun uluslararası barış, dostluk ve sevgi bağlarının güçlenmesini amaçlayan evrensel ilkelerinden yola çıkarak Avrupa Futbol Birliğine ( UEFA ) üye ülkelerin A milli takımları arasında 1958 yılından bu yana dört yılda bir Avrupa Futbol Şampiyonası düzenlenmektedir.
10. Avrupa Futbol Şampiyonası, 8 Haziran 1996 ile 30 Haziran 1996 tarihleri arasında İngiltere'de düzenlenmiştir. Türkiye'nin finallerine katıldığı ilk Avrupa Futbol Şampiyonası'dır. Euro ön adıyla anılan ilk turnuvadır. Euro 96 olarak da bilinen turnuva toplam 8 şehirde oynanmış ve turnuvada oynanan 31 maçta toplam 64 gol atılmıştır. İngiltere, 30 yıl aradan sonra büyük bir turnuvaya ev sahipliği yapmıştır. Turnuvanın formatı değişmiş, sekiz takımdan 16 takıma yükseltilmişti. Böylelikle daha çok takımın şampiyonaya katılımına olanak sağlanmıştı.
Türkiye eleme grubu karşılaşmalarında Hırvatistan'a ( 0 - 1), Portekiz'e ( 0 - 1 ) ve Danimarka'ya ( 0 - 3 ) yenilerek elenmiştir.
İngiltere’96 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı Cek Cumhuriyet'ini 2-1 yenen Almanya Kazanmıştır.

2016.12 - UEFA EURO 2016™ Fransa
2016 Avrupa Futbol Şampiyonası ya da İngilizce kısaltması olarak Euro 2016, UEFA tarafından düzenlenen 15. Avrupa Futbol Şampiyonası'dır. Fransa'nın ev sahipliği yaptığı turnuva 10 Haziran - 10 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Son iki Avrupa Futbol Şampiyonası'nı İspanya kazanmıştır.
1996'dan bu yana 16 takımla oynanan Avrupa Futbol Şampiyonası, bu turnuvada ilk kez 24 takımla oynanacaktır. Bu yeni düzende, finallere kalan takımlar dörderli altı gruba dağılacak, grup aşamasından sonra üç turda final aşamasına gelinecektir. Turnuvaya katılan 24 takım, 19'unun eleme gruplarında gerekli sırayı elde etmesiyle – elemlerde gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar ve en iyi üçüncü takım – dördü eleme gruplarının ardından oynadığı baraj maçlarında rakiplerine üstünlük sağlamasıyla ve Fransa'nın da ev sahibi olarak doğrudan katılmasıyla oluşmuştur.
Turnuvaya ev sahipliği yapacak olan ülke 28 Mayıs 2010'da İtalya, Türkiye ve Fransa arasından seçilmiş ve Fransa finalde Türkiye'yi bir oy farkla geçerek turnuvayı düzenleme hakkını elde etmiştir. Turnuvada maçlar 10 şehirdeki 10 farklı stadyumda oynanmıştır. Bunlar: Bordeaux, Lens, Lille, Lyon, Marsilya, Nice, Paris, Saint-Denis, Saint-Étienne ve Toulouse'tur. Fransa bu turnuvaya 1960'taki açılış turnuvası ve 1984 finallerinden sonra ikinci kez ev sahipliği yapmıştır. Ev sahibi Fransa 1984'te ve 2000'de bu turnuvayı kazanmayı başarmıştır.
Şampiyonayı kazanan takım olan Portekiz, 2017 yılında Rusya'da düzenlenecek olan FIFA Konfederasyonlar Kupası'nda Avrupa'yı temsil edecektir.

2002.05 - 2002 Dünya Futbol Şampiyonası - Japonya ve Güney Kore
İlki 1930 yılında düzenlenen Dünya Futbol Şampiyonasına Türk Milli Futbol takımı 48 yıl aradan sonra 3. kez katılmaktadır. Türkiye’de futbol ilk kez 1890 yılından itibaren İstanbul ve İzmir de gençler arasında oynanmaya başlanmış, 1905 yılında ise ilk futbol kulübü kurulmuştur. Futbol ülkemizde de geniş kitleler tarafından sevilmiş ve en çok izlenen spor dalı haline gelmiştir.
1990'lı yıllardan itibaren Türk futbolunda önemli gelişmeler başlamış, bu yıllarda yabancı teknik direktörler Türk takımlarını yetiştirmek üzere ülkemize gelmiş, Türk futbolcuları Avrupa takımlarında oynamaya ve başarılara imza atmaya başlamışlardır.
Bu sayede Türk futbolu çok değerli tecrübeler edinmiş olup, Dünya futbolunda öne çıkmaya başlamış, özellikle de genç futbolcularımız sahip oldukları mükemmel futbol teknikleri sayesinde Avrupa'da çok iyi bir üne kavuşmuştur.
2002 Dünya Kupası finallerinde bulunduğu gurupta Brezilya (1-2 ), Kosta Rika ( 1-1 ) ve Çin ( 3-0 ) ile karşılaşan olan Milli Futbol Takımımız Gurubunda ikici olarak son 16'ya kalmıştır. Son 16'da Japonya ( 1-0 ) kaşılaşarak elemiştir. Çeyrek finalde Senegal'i ( 1-0 ) yenerek Finallere çıkma başarısını göstermiştir. Yarı Finalde Brezilya'ya ( 0-1 ) yenilerek ve Üçüncülük maçını yapma hakı kazanmış, Güney Kore ( 3-2 ) ile üçüncülük maçı yapıp kazanarak ÜÇÜNCÜ olmuştur.

2002.09 - 2002 Dünya Kupası Futbol Şampiyonası Üçüncüsü Türkiye
Japonya ile Güney Kore’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 17. Dünya Kupasına 48 yıl aradan sonra katılan Milli Futbol Takımımız, Türk Futbol Tarihinin en büyük başarısını gerçekleştirerek Dünya Üçüncüsü olmuş ve adını futbol tarihine altın harflerle yazdırmıştır.
Dünya Kupası Finallerinde toplam 7 maç oynayan Milli Takımımız 4 galibiyet, 1 beraberlik ve 2 yenilgi ile Dünya Üçüncülüğünü elde etmiştir.
21. yüzyılın ilk Dünya Kupası’nda oynadığı futbolla tüm dünyayı kendisine hayran bırakmış, izleyenlerin takdir, sevgi ve sempatisini kazanmıştır. Ülkemizin ve Türk Futbolunun tüm dünyada tanıtılmasında çok önemli bir görev üstlenen Milli Futbol Takımımızla ve başarıları ile gurur duyuyoruz.

2006.11 - 2006 Dünya Futbol Şampiyonası - Almanya
Futbolun geçmişi eski uygarlıklara kadar uzanmaktadır. Bugünkü anlamda futbol oyunu ilk olarak 19. yüzyıl ortalarında Ingiltere'de oynanmaya başlandı ve ilk futbol oyun kuralları bu ülkede geliştirildi. Uluslararası Futbol Federasyonu Birliği ( FIFA ) 21 Mayıs 1904 yılında Paris'te kuruldu ve diğer ülkeler bundan sonraki tarihlerde FİFA'ya katıldı. İlk Dünya Futbol Şampiyonası FIFA tarafından 1930 yılında Uruguay’da organize edildi. Dünya Kupası, her dört yılda bir tekrarlanırken en başarılı ülke bu kupayı 5 kez kazanan Brezilya oldu.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilk modem futbol 1890'lı yıllarda başladı. İlk Türk futbol kulübü 1902 yılında Kadıköy'de kuruldu. Türk futbolu son yıllarda önemli gelişme gösterdi. Türk milli takımı ilk kez 1996’da Avrupa Şampiyonası finallerine katıldı. 2000'de Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finale yükseldi. 2002’de Japonya ve Güney Kore'de düzenlenen Dünya Futbol Şampiyonasında üçüncü oldu.
Federal Almanya'da yapılacak olan 2006 Dünya Futbol Şampiyonası Finallerinde Almanya, Kosta Rika, Polonya, Ekvador, Ingiltere, Paraguay, Trinidad Tobago, İsveç, Arjantin, Fildişi Sahili, Sırbistan Karadağ, Hollanda, Meksika, Iran, Angola, Portekiz, İtalya, Gana, ABD, Çek Cumhuriyeti, Brezilya, Hırvatistan, Avustralya, Japonya, Fransa, İsviçre, Güney Kore, Togo, Ispanya, Ukrayna, Tunus, Suudi Arabistan'dan oluşan toplam 32 takım mücadele edmiştir. Her grupta ilk iki sırayı alan takımlar ikinci tura yükselmiş. Daha sonra ise tek maçlık eleme maçları sonrası Dünya Kupası'nın sahibi 9 Temmuz 2006'da Berlin'deki final maçında İtalya - Fransa berabere kalmış uzatmalarda netice değişmemiş penaltılarla kupayı İtalya kazanmıştır.

2010 Yılında Güney Afrika Cumhuruyeti'nde yapılan turnuva için Pul çıkarmamıştır.

2014.16 - 2014 Dünya Futbol Şampiyonası - Brezilya
Piyasaya verildikten kısa bir süre bu pullar bir lisans sorunu nedeniyle geri toplandı ( Lisans anlaşmazlığı ).
Bu yüzden de bulunması zordur. Toplatılan bu pullar yerine 08.08.2014 tarihinde yeni bir seri çıkırtılmıştır.

2014.20 - FİBA Dünya Futbol Şampiyonası Brezilya 2014
FIFA tarafından 1930 yılından bu yana her dört yılda bir düzenlenmekte olan futbol turnuvalarının bu yıl yirmincisi 12 Haziran - 13 Temmuz 2014 tarihleri arasında Brezilya'da gerçekleştirilmiştir. Turnuvada yer almayı başaran 32 ülkenin milli takımlarının katılımı ile toplamda 64 futbol maçı oynanmıştır.
Almanya ile Arjantin arasında oynanan final maçı, ikinci uzatma devresinde Almanya'nın attığı gol ile 1-0 sonuçlanmıştır. Bu galibiyet ile Almanya 4. kez FIFA Dünya Kupasını evine götürmüştür.

2015.16 - FIFA Kadınlar Dünya Kupası Kanada 2015
Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), kadınlar futbolunu geliştirme programları vasıtasıyla, futbola kadınların ve kız çocuklarının katılımını arttırmayı, kadınlar futbolu için heyecan ve coşku yaratmayı, kadınlar futbolunun başarılı olması için en iyi fırsatları sunmayı, futbolu bir numaralı kadın takım sporu olarak devam ettirmeyi amaçlamaktadır.
2011 yılından beri FIFA, kendi programlarının faaliyet alanlarını artırmış ve kadın futbolunun dünya çapında gelişiminin önemine daha çok vurgu yapmıştır.
Dünya şampiyonu unvanı için yarışan dünyanın en iyi ülkeleri ile FIFA Kadınlar Dünya Kupası kadın futbolunun en yüksek seviyesini vitrine çıkarmaktadır. Turnuva her dört yılda bir düzenlenmektedir. Bu yıiki organizasyona Kanada belirtilen altı ev sahibi şehri ile ev sahipliği yapacaktır, Vancouver, Edmonton, Winnipeg, Ottawa, Montreal ve Moncton. 2015 yılında yedincisi düzenlenecek olan ve ilk kez 1991 yılında Çin'de düzenlenmiş olan turnuvada 24 milli takım 6 Haziran ve 5 Temmuz 2015 tarihleri arasında yarışmıştır.
Finalde Japonya'yı 5-2 mağlup eden ABD, kupayı 3. kez kaldırmıştır.

2018.20 - FİFA Dünya Kupası Rusya 2018
İlk kez 1930 yılında Güney Amerika ülkesi Uruguay'da düzenlenen Dünya Küpası'nın 21'incisi bu yıl Rusya'da yapılmıştır. Dünya genelinde düzenlenen en prestijli futbol organizasyonunun açılış maçı ev sahibi Rusya iie Suudi Arabistan ( 5-1 ) arasında 14 Haziran 2018 tarihinde oynanan maçla başlamış ve 15 Temmuz 2018 günü Fransa ile Hırvatistan final maçı ile sona ermiştir. Finali kazanan Fransa ( 4-2 ) şampiyon olmuştur.
Dünya Kupası'na katılan 32 takım Rusya, Almanya, Brezilya, Fransa, Portekiz, Arjantin,; Belçika, Polonya, ispanya, İngiltere, Kolombiya, Meksika, Peru, Uruguay, Hırvatistan, İsviçre, İsveç, Danimarka, İzlanda, Sırbistan, Kosta Rika, Tunus. Mısır, Senegal, İran, Nijerya, Avustralya, Japonya, Fas, Panama, Güney Kore, Suudi Arabistan'dır.
Futbol tutkunlarının heyecanla takip ettiği turnuva maçları Rusya'da 11 şehirde oynanmış olup bu şehirler. Kazan, Moskova, Nijniy Novgorod, Rostov-na-Donu, Sankt-Peterburg, Şamara, Saransk, Soçi, Volgograd, Kaliningrad ve Yekaterinburg'dur. Müsabakalar 12 stadyumda oynanmıştır.


© Pulhane Ltd.Şti.