Pulhane Ltd.Şti.
Pulun Osmanlıda Doğduğu 19. Yüzyıl ortalarında Üsküdar'dan İstanbul
Sitemde Google
ANNELER GÜNÜ KONULU PULLAR
Anneler Günü

1956.02 - Anneler Günü
Atatürk'ün Annesi Zübeyde Hanım resmedilmiştir.

20090601
20090602
20090603
20090604
2009.06 - Anneler Günü
İlk anneler günü kutlamalarının tarihçesi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Annesi hayatta iken ona gerekli ilgiyi göstermediğine inanan Amerikalı bir genç kızın, “Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur” düşüncesiyle yılda bir günün anneler günü olarak kutlanması önerisi önce Amerika’da resmi bir kutlama günü olarak kabul edildi, zamanla başka ülkelere de yayılarak tüm dünyada kutlanan bir gün oldu. Annelere armağan edilen bu özel gün Türk Kadınlar Birliği’nin girişimi ve önerisi üzerine ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır.
Dünyanın değişik ülkelerinde değişik günlerde kutlanan anneler günü, ülkemizde mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanmaktadır. Bu evrensel günde, dünyada milyonlarca anne, çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılmaktadır. Yüreğindeki sınırsız sevgi ve sabır ile birlikte her şeye katlanan her zaman yanımızda olan, değeri biçilemeyen, dünyanın bütün annelerine, anneler gününüz kutlu olsun.


2014.10 - Anneler Günü
Anneler Günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamaları ile başlar. Antik Romalılar anneler gününü ilkbahar festivalleri adı altında ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. ABD'de genç bir kızın kaybettiği annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılından itibaren Amerika çapında genişletildi. Annelere armağan edilen bu özel gün Türk Kadınlar Birliğinin girişimi ve önerisi ile ülkemizde de 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır.
Anneleri anmak ve onurlandırmak amacı ile bütün dünyada farklı zamanlarda kutlanan Anneler Günü ülkemizde Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanmaktadır.
Anma Bloğunda Anne Hayvanların yavrularına olan ilgileri işlenmiştir.


© Pulhane Ltd.Şti.